Wydrukuj sobie nerkę. DIY Bioprinter

FU76H53HAQ3DHQ1.MEDIUM

fot. BioCurious

Ruszyła rekrutacja na nasze warsztaty projektowania z wykorzystaniem technologii druku 3D. Z tej okazji inspiracja dla przyszłych uczestników warsztatów (i nie tylko): DIY Bioprinter. Czy tak będzie wyglądać przyszłość druku 3D?

“[Nasze laboratorium wykorzystuje] drukarkę atramentową, ale zamiast atramentu, używamy komórek.” Gdy w 2011 roku chirurg Anthony Atala zaprezentował wczesną fazę eksperymentalnego wykorzystania drukarki do produkcji zastępczych organów, był to – i jest nadal – najbardziej spektakularny sposób użycia technologii druku 3D. Anthony Atala jest dyrektorem Wake Forest Institute for Regenerative Medicine, gdzie kieruje pracami nad hodowlą i regeneracją tkanek i organów. Jego zespół rozwija eksperymentalną technologię produkcji, która pozwoli „drukować” tkanki ludzkie na zamówienie.

Pomysł zaintrygował wielu ludzi, którzy chcą go rozwijać. Społeczność skupiona w projekcie BioCurious stwierdziła, że chociaż na pierwszy rzut oka realizacja wydaje się bardzo skomplikowana, to jednak podstawowe technologie są łatwo dostępne. I tak powstał pierwszy tutorial drukowania materiału biologicznego. Trzeba tylko zhakować drukarkę atramentową, a potem… Tu ciekawych odsyłamy już do źródła: http://www.instructables.com/id/DIY-BioPrinter/

Do wykorzystania? Odpowiedzcie sami.

 

Autorzy tekstu

Uzdrowisko Warszawa: zespół organizatorów