Uzdrowisko – Warsztaty projektowania

23–27 września 2013 r., Warszawa, Centrum Nauki Kopernik.
Rekrutacja: od 26 sierpnia do 11 września 2013 r.
Formularz aplikacyjny i regulamin: dostępne wkrótce na stronie Kopernika.

Stworzyć gadżet – praktyczne rozwiązanie służące poprawieniu jakości życia w mieście, coś, co będzie odpowiadało na potrzeby mieszkańców Warszawy i powstanie z twórczego współdziałania ludzi różnych specjalizacji – takie zadanie dostaną uczestnicy drugiej edycji programu Uzdrowisko Warszawa – warsztatów projektowania.

Zapraszamy studentów projektowania, kierunków przyrodniczych, zarządzania, inżynierii. Stworzymy pięć czteroosobowych grup. Każda z nich przejdzie drogę od pomysłu do produkcji. Na koniec projekty przybiorą trójwymiarową formę – na drukarce 3D wydrukujemy prototypy gadżetów lub gotowe do użytku elementy finalnych produktów. Udział w warsztatach jest nieodpłatny.

Głównym celem warsztatów jest wymiana doświadczeń między przedstawicielami różnych dziedzin oraz – w efekcie twórczego współdziałania – stworzenie „gadżetów  miejskich”, czyli małych, przenośnych produktów, które będą odpowiadały na konkretną potrzebę społeczną zgodnie z motywem przewodnim warsztatów „zdrowy człowiek w zdrowym mieście”.

W skład każdego z pięciu zespołów wejdą studenci projektowania, kierunków przyrodniczych, zarządzania i inżynierii. Każdy z nich będzie miał szansę wnieść do projektu doświadczenie swojej specjalizacji i będzie miał ściśle określoną rolę w całym procesie projektowania. Studenci projektowania będą odpowiadać za stworzenie formy, funkcjonalności oraz estetyki produktu. Ci, którzy na co dzień zgłębiają tajniki nauk przyrodniczych, będą pełnić funkcję tzw. architekta treści, odpowiedzialnego za aspekt naukowy i opracowanie danych. Uczący się inżynierii wejdą w rolę konstruktora, a studenci zarządzania  dizajnem będą odpowiedzialni za marketingowe opracowanie produktu i zarządzanie pracą zespołu.

Oczekujemy, że w wyniku warsztatów powstaną nie pojedyncze produkty lub instalacje artystyczne, ale niewielkie, przenośne gadżety. Będą one gotowe bądź do seryjnej produkcji, bądź do  udostępnienia wraz z instrukcją, która umożliwi każdemu zainteresowanemu samodzielne wykonanie. Uczestnicy warsztatów będą korzystać z technologii druku 3D. Pomoże ona w szybkim prototypowaniu podczas warsztatów. Może być również wykorzystana później przy produkcji gadżetów.


PROGRAM:
Poniedziałek – dzień konferencyjny/ inspiracja
Wtorek – treść
Środa – koncepcja
Czwartek – makiety/ modele
Piątek – testy/ podsumowanie
Miesiąc po zakończeniu warsztatów – finał – publiczna prezentacja przed potencjalnymi partnerami

Więcej informacji o Warsztatach projektowania: http://www.kopernik.org.pl/projekty-specjalne/uzdrowisko-warszawa/warsztaty-projektowania/