Miastonauci

Eksperymentalne maratony projektowania dla młodzieży 

Wielkomiejski zgiełk i pośpiech są twoją codziennością, świetnie się tu odnajdujesz i adaptujesz do zmian. Jesteś jak miejski żeglarz – miastonauta. Nawigujesz w ulicznym gąszczu, chwytasz wiatr w żagle i mocno trzymasz ster. Jednak obok mijasz starsze osoby, dla których życie w mieście oznacza wiele trudności do pokonywania. Podczas naszych warsztatów „Miastonauci” zajmujemy się właśnie tym aspektem miejskiego zdrowia – wyzwaniami, które na co dzień spotykają na swojej drodze seniorzy. Jeśli mieszkasz w Warszawie, masz już za sobą gimnazjum, ale nie skończyłeś 18 lat, jesteś pełen pomysłów i chcesz mieć wpływ na otaczający cię świat – to jest propozycja dla ciebie.

Pierwsze warsztaty z cyklu „Miastonauci” odbyły się w maju, kolejne planujemy na jesieni 2013 roku, a następne dwie edycje już w 2014.

Warsztaty są częścią cyklu „Urbanauts” realizowanego w kilku miastach Europy. Naszymi partnerami w projekcie są dwie organizacje zajmujące się współpracą sztuki, nauki i biznesu – TILLT z Göteborga i The Arts Catalyst z Londynu. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poznać pomysły rówieśników ze Szwecji i Wielkiej Brytanii i skonfrontować swoje innowacje z ich pomysłami.

Relacje z warsztatów, zdjęcia i projekty uczestników będą publikowane na naszym blogu.

Wszystkich uczestników warsztatów zapraszamy do prywatnej grupy na Facebooku, na której poznacie Miastonautów z Londynu i Göteborga.

Zapraszamy również do sprawdzenia, czym zajmują się partnerzy programu: Fundacja Tłocznia i d.School Warsaw. Organizowane przez nich wydarzenia to świetna propozycja dla tych, którzy odczuwają niedosyt po warsztatach Miastonautów.

 

Podczas warsztatów – podobnie jak w rozpoczętym już Uzdrowisku Warszawa przeznaczonym dla dorosłych osób – inspiracji szukamy w świecie nauki, sztuki i przedsiębiorczości. Uczestnicy Miastonautów mogą się sprawdzić w projektowaniu nowatorskich usług, produktów i działań, ale też poznać nowe metody innowacyjnego myślenia i rozwiązywania problemów.

Ludzie, którzy próbują zainspirować uczestników warsztatów do wypracowania rozwiązań polepszających życie seniorów:

Lekarz geriatra, dr Jacek Pruszyński opowie, jakie są problemy życia codziennego seniorów, co jest dla nich szczególnie uciążliwe, jakie trudności stawia przed nimi mieszkanie w wielkim mieście. Będzie to podstawa, która zainspiruje was do poszukiwań rozwiązań ciekawych i przyjaznych osobom starszym.

Wraz z Tymkiem Borowskim, utalentowanym artystą młodego pokolenia i grupą inżynierów z Design Thinking Warsaw nauczycie się, jak zaprojektować prototypy oraz jak estetycznie i ciekawie wizualizować swoje pomysły. W kolejnej części zajęć spotkacie się z praktykami biznesu – osobami, które na co dzień stykają się z konsumentami i wychwytują ich potrzeby.

Marcin Zaremba (szef agencji Love Mobile w ramach grupy O2) i Tomoho Umeda (właściciel spółki Tomo Interactive) pokażą wam, na co należy zwrócić uwagę podczas projektowania usług i produktów, tak aby nawet najlepszy pomysł nie stał się biznesową porażką.

Nad całością programu czuwać będzie doświadczony trener Michał Osypowicz.

 

Informacje o rekrutacji na drugą edycję Miastonautów i szczegółowy program zajęć – już wkrótce.

Zespół „Uzdrowisko Warszawa”