Uzdrowisko – Warsztat Idei: relacja z pierwszego spotkania

W sobotę 6 kwietnia rozpoczęliśmy cykl Uzdrowisko – Warsztat Idei. Spotkaliśmy się w naprawdę ciekawym, zróżnicowanym gronie. Czuć, że w grupie tworzy się chemia, energia do działania – aż iskrzy. Jesteśmy podekscytowani tym, że wszyscy deklarują wielką chęć wymiany wiedzy, umiejętności i kompetencji. Wierzymy, że to główna wartość naszego projektu.

Liczymy, że dzięki zetknięciu się osób o tak różnym doświadczeniu i wykształceniu powstaną ciekawe propozycje nowych produktów, usług, działań, które uzdrowią Warszawę. Wiemy już, że nie szukamy rozwiązań systemowych, biurokratycznych, ale pomysłów, które my sami możemy wprowadzić w życie. Tak samo wartościowe będą dla nas projekty społeczne, jak i komercyjne. Chcemy, by powodowały one pozytywne zmiany w stylu i w warunkach życia w Warszawie.

A może uda się w nie także wpleść otwarte technologie i elektronikę? Po warsztacie z Arduino (20 i 21 kwietnia) będziemy to wiedzieć.
w trakcie dyskusji o Design Thinking
W sobotę uczestnicy szukali też sposobu, jak dobrać się w zespoły. To trudne zadanie – są wśród nich osoby ze świata nauk humanistycznych, ścisłych, działacze społeczni, przedsiębiorcy, artyści, reżyserzy, twórcy… Kompetencje każdej z tych osób będą niezbędne na kolejnych etapach tworzenia projektu. W grupach będziemy opracowywać pomysły – od precyzyjnej analizy problemu, przez prototyp i testy, do atrakcyjnej wizualizacji i prezentacji rozwiązania. Liczymy na to, że do końca będziemy się wspierać i dzielić doświadczeniami. Praca w pojedynkę i samodzielna twórczość to mit. Wszystko, co nas otacza, jest efektem współpracy. Polecamy inspirujący film, który to obrazuje:

Podczas warsztatów spotkaliśmy się również z Mateuszem i Piotrem z organizacji d.school Warsaw, którzy przeprowadzili warsztat przedstawiający ideę Design Thinking. W ciągu godziny przeszliśmy przez wszystkie etapy tej metody: projektowaliśmy i prototypowaliśmy portfele. To jedna z potencjalnych inspiracji do zorganizowania pracy nad własnymi projektami. Wkrótce opublikujemy pakiet pomocnych materiałów przygotowanych przez d.school Warsaw.

Przy okazji znaleźliśmy ciekawą konferencję (III Forum Młodych Przedsiębiorców – 17 kwietnia, w Koperniku), na którą sami się wybieramy. Z tego co wiemy, można się jeszcze rejestrować. W programie jest punkt nawiązujący do sobotnich warsztatów: polska premiera filmu „Design and Thinking”:

Widzimy się w najbliższą sobotę (13 kwietnia). Inspirować do działania będą Iwona Cymerman, Filip Nowicki oraz Jakub Szczęsny!

Autorzy tekstu

Uzdrowisko Warszawa: zespół organizatorów