Uzdrowisko – Warsztat Idei: relacja z drugiego spotkania

Na pierwszym spotkaniu przełamywaliśmy lody. Drugie, 13 kwietnia, miało jeden główny cel: zainspirować do tworzenia. Nasi goście – eksperci z różnych dziedzin (artysta, naukowiec i biznesmen) opowiadali o swoich doświadczeniach, inspiracjach, metodach działania. To z nimi za niecały miesiąc uczestnicy będą konsultować swoje projekty tworzone w ramach warsztatów.

Jakub Szczęsny, Iwona Cymerman, Filip Nowicki

 

Jakub Szczęsny pokazał, jak mierzy się z sytuacjami pozornie problematycznymi i przekuwa je w niebanalne rozwiązania. Na przykładzie trzech swoich projektów udowodnił, jak zróżnicowane mogą być działania architekta. Czego potrzeba, by postawić wielki dom na działce pełnej drzew, których nie można wyciąć? Po co i jak polska zima stulecia została teleportowana na festiwal pojednania żydowsko-arabskiego? Jak wypełnić ciekawą narracją wąską dziurę między budynkami? Zapraszamy do obejrzenia nagrania:

Iwona Cymerman opowiedziała o tym, jak uważność badaczki Evy Wittgenstein przyczyniła się do wynalezienia samoopalaczy, a wyobraźnia entomologa Martina Burta doprowadziła do wykorzystania mrówek w projektowaniu dróg ewakuacyjnych w budynkach dla ludzi. Ekspertka pokazała różnorodność motywacji badaczy i przekonywała, że mogą być nimi nie tylko naukowcy.

Filip Nowicki podzielił się sprawdzoną metodą przygotowywania koncepcji produktu. Jej celem jest uzyskanie odpowiedzi na kluczowe pytania i podjęcie decyzji czy wprowadzać produkt na rynek. Nie jest to wcale intuicyjne:

Przy tej okazji chcielibyśmy bardzo podziękować Marcinowi Grynbergowi, dzięki któremu możemy cieszyć się wsparciem tak inspirujących ekspertów.

Po prezentacjach gości uczestnicy pracowali w grupach i szukali pierwszych tematów, pomysłów, zagadnień dotyczących zdrowia w mieście. Na tej podstawie tworzyć będą autorskie projekty. Już teraz pojawia się wiele zaskakujących idei.

Prezentacje pierwszych pomysłów

 

Nie chcemy zapeszać, ale w trakcie przysłuchiwania się dyskusjom, zaobserwowaliśmy początki synergii. To efekt otwartości i potrzeby dzielenia się doświadczeniami. Uczestnicy aktywnie wymieniają się inspiracjami i wiedzą. Chwilami można odnieść wrażenie, że tworzą jeden, wspólny, superkreatywny mózg.

Już jutro, na kolejnym spotkaniu, zaaplikujemy uczestnikom kolejną dawkę inspiracji. Maciej Wojnicki przeprowadzi weekendowy kurs tworzenia i programowania Arduino, umożliwiającego proste zastosowanie elektroniki w interdyscyplinarnych projektach.

W maju zaczynamy tworzyć! Ostatnie cztery spotkania to czas dla grup na wymyślenie, przetestowanie i szczegółowe opracowanie ich pomysłu na Zdrowe Miasto.

Tymczasem, jeszcze w ramach przypomnienia pierwszych warsztatów przekazujemy obiecywane wcześniej materiały o metodzie design thinking oraz scenariusz, według którego na pierwszym spotkaniu projektowaliśmy portfele. Dziękujemy d.school Warsaw za udostępnienie materiałów.

Autorzy tekstu

Uzdrowisko Warszawa: zespół organizatorów