Uzdrowisko Warszawa: miasto jak biosfera?

Choć od ponad 50 lat zamknięte są w szklanej butli, a od 41 nie były podlewane – nadal żyją, wciąż rosną i cieszą oko zielenią liści. Trzykrotki – popularne roślinki wytworzyły w wielkim słoju swój własny miniaturowy autonomiczny ekosystem. Zasadził je tam w 1960 roku francuski botanik, David Latimer. W 1972 roku podlał ogródek po raz ostatni, zamknął go szczelnie i postawił w holu pod schodami, prawie dwa metry od okna. Obracał tylko naczynie co jakiś czas, by roślinom nie brakowało światła słonecznego. W procesie fotosyntezy trzykrotki wytwarzały tlen, a spadające i gnijące liście były źródłem dwutlenku węgla. W naczyniu powstał autonomiczny obieg wody. Znajdowało się tam wszystko, czego rośliny potrzebowały do życia.

zdjęcie: Daily Mail

Zdjęcie: Daily Mail

Takie szklane ogródki w wersji miniaturowej można było zrobić samodzielnie w sobotę podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na stoisku Uzdrowiska Warszawa.
Co wspólnego ma nasze uzdrowisko z roślinami zamkniętymi w słoiku? Miasto – jak to naczynie – jest skomplikowanym ekosystemem. Chcieliśmy sprowokować gości Pikniku do zastanowienia się, jak życie w mieście wpływa na nasze zdrowie i realizację naszych potrzeb? Czy możemy rozwijać się i rosnąć? Jak sami pozytywnie możemy wpływać na nasze otoczenie?

Foto_Agata Steifer_Centrum Nauki Kopernik (2)

Zdjęcie: Agata Steifer, Centrum Nauki Kopernik

PRZEPIS NA WŁASNĄ BIOSFERĘ:

Do słoika o pojemności 1 litra włóż kolejno:

1. około 50 ml żwirku lub drobnego węgla ziemnego
2. 200 ml ziemi ogrodniczej
3. sadzonkę – może to być:
– obelia (lobelia),
– szałwia (salvia),
– żeniszek (ageratum),
– karmnik ościsty (sagina subulata aurea),
– rozchodnik okazały (sedum).
4. około 2-3 ml wody

Zakręć słoik. Postaw swój ogródek w jasnym miejscu, ale nie w bezpośrednim słońcu. Staraj się obracać go co kilka dni. Nie musisz go otwierać, wszystko, czego rośliny potrzebują do życia, znajduje się już w środku – woda, żyzna gleba, odrobina tlenu i dwutlenku węgla. Wystarczy dodać światło, a biosfera będzie mogła żyć samodzielnie, bez ingerencji z zewnątrz.

Foto_Agata Steifer_Centrum Nauki Kopernik

Zdjęcie: Agata Steifer, Centrum Nauki Kopernik

 

Autorzy tekstu

Uzdrowisko Warszawa: zespół organizatorów