Miastonauci – eksperymentalne maratony projektowania dla młodzieży

Wielkomiejski zgiełk i pośpiech są twoją codziennością, świetnie się tu odnajdujesz i adaptujesz do zmian. Jesteś jak miejski żeglarz – miastonauta. Nawigujesz w ulicznym gąszczu, chwytasz wiatr w żagle i mocno trzymasz ster. Jednak obok mijasz starsze osoby, dla których życie w mieście oznacza wiele trudności do pokonywania. Podczas naszych warsztatów „Miastonauci” zajmiemy się właśnie tym aspektem miejskiego zdrowia – wyzwaniami, które na co dzień spotykają na swojej drodze seniorzy. Jeśli mieszkasz w Warszawie, masz już za sobą gimnazjum, ale nie skończyłeś 18 lat, jesteś pełen pomysłów i chcesz mieć wpływ na otaczający cię świat – to jest propozycja dla ciebie.

Pilotażowe warsztaty "Miastonauci" dla 16-17 latków w ramach projektu europejskiego KiiCS

Podczas warsztatów – podobnie jak w rozpoczętym już Uzdrowisku Warszawa przeznaczonym dla dorosłych osób – inspiracji szukać będziemy w świecie nauki, sztuki i przedsiębiorczości. Będziecie mogli sprawdzić się w projektowaniu nowatorskich usług, produktów i działań, ale też poznać nowe metody innowacyjnego myślenia i rozwiązywania problemów.

Spotkacie ludzi, którzy będą starali się zainspirować was do wypracowania rozwiązań polepszających życie seniorów.

Pilotażowe warsztaty "Miastonauci" dla 16-17 latków w ramach projektu europejskiego KiiCS

Lekarz geriatra, dr Jacek Pruszyński opowie, jakie są problemy życia codziennego seniorów, co jest dla nich szczególnie uciążliwe, jakie trudności stawia przed nimi mieszkanie w wielkim mieście. Będzie to podstawa, która zainspiruje was do poszukiwań rozwiązań ciekawych i przyjaznych osobom starszym. Wraz z Tymkiem Borowskim, utalentowanym artystą młodego pokolenia i grupą inżynierów z Design Thinking Warsaw nauczycie się, jak zaprojektować prototypy oraz jak estetycznie i ciekawie wizualizować swoje pomysły. W kolejnej części zajęć spotkacie się z praktykami biznesu – osobami, które na co dzień stykają się z konsumentami i wychwytują ich potrzeby. Marcin Zaremba (szef agencji Love Mobile w ramach grupy O2) i Tomoho Umeda (właściciel spółki Tomo Interactive) pokażą wam, na co należy zwrócić uwagę podczas projektowania usług i produktów, tak aby nawet najlepszy pomysł nie stał się biznesową porażką. Nad całością programu czuwać będzie doświadczony trener Michał Osypowicz.

Pilotażowe warsztaty "Miastonauci" dla 16-17 latków w ramach projektu europejskiego KiiCS

Pierwsze warsztaty z cyklu „Miastonauci” odbędą się w maju. Są one częścią większego cyklu „Urbanauts” realizowanego w kilku miastach Europy. Naszymi partnerami w projekcie są dwie organizacje zajmujące się współpracą sztuki, nauki i biznesu – TILLT z Göteborga i The Arts Catalyst z Londynu. W przyszłości będziecie mieli okazję poznać pomysły rówieśników ze Szwecji i Wielkiej Brytanii i skonfrontować wasze innowacje z ich pomysłami.

Zespół „Uzdrowisko Warszawa

Autorzy tekstu

Uzdrowisko Warszawa: zespół organizatorów