Zgasły światła w mieście? Zawołaj drony. Grenoble

Przywykliśmy do tego, że w mieście jest jasno – i w dzień, i w nocy. W ramach projektu KiiCS (którego częścią jest też Uzdrowisko Warszawa) w CCSTI Grenoble La Casemate zakwestionowali tę oczywistość. Projekt z Grenoble otwiera u nas na blogu nową kategorię: Co w Europie w KiiCS? Kolejne działania naszych europejskich partnerów w projekcie zaprezentujemy wam już wkrótce.

Co w Grenoble? Wzięli na warsztat oświetlenie miejskie i uznali, że latarnie uliczne włączone non-stop to niepotrzebna strata energii. Jak do tego doszło i co z tego wynikło:

Etap 1: Diagnoza.

Zaproszono społeczność Grenoble, by podzieliła się swoimi potrzebami, dotyczącymi życia w mieście. Nietypowa była forma diagnozy. Każdy z obecnych dostał kartkę z konturem wybranego fragmentu miasta i był proszony, by kolorami nanieść swoje propozycje. Okazało się, że jedną z najważniejszych miejskich potrzeb jest, by na nowo zdefiniować oświetlenie uliczne w mieście.

Tu są rysunki użyte do diagnozy: http://www.calameo.com/read/001641256c157cdd1bcd4

grenoble

 

Etap 2: Idea

Zadanie to przekazano kilku artystom. W poszukiwaniu idei sięgnęli do czasów, gdy miast nie oświetlały latarnie. Wtedy można było liczyć na pomoc przedsiębiorczych uliczników – chłopców, którzy za opłatą oświetlali drogę pochodnią.

cupid as a link boy

Cupid as a Link Boy, Sir Joshua Reynolds, ok.1771 r.

Funkcję tę miałaby w naszych czasach przejąć drony. Latające latarnie miejskie. Niosą światło tam, gdzie jest ono potrzebne. Tam, gdzie pojawia się pieszy. W tym czasie ulice, których nocami nikt nie przemierza, toną w mroku. Projekt nie tylko oszczędza energię, marnowaną na oświetlanie całych miast konwencjonalnym sposobem. Przywraca także doświadczenie ciemnej nocy ich mieszkańcom.

Etap 3: Realizacja?

Projekt będzie rozwijany we współpracy artystów z inżynierami i firmami komercyjnymi mogącymi dostarczyć wiedzę i materiały do budowy prototypów. Przy okazji La Casemate planuje zaangażować mieszkańców Grenoble w dyskusję o oświetleniu ich miasta. Służyć mają temu artystyczne instalacje, bazujące na istniejącej infrastrukturze latarni i lamp. Interakcja z nimi ma otwierać oczy na nowe, kreatywne sposoby wykorzystania światła w przestrzeni miejskiej. Instalacje wykona Colectif Coin – przykład ich działań można zobaczyć na filmie: http://vimeo.com/65129804

Teaser Collectif Coin from Collectif Coin on Vimeo

Więcej o działaniach CCSTI Grenoble La Casemate: http://www.ccsti-grenoble.org/02_programme.php?code_ana=KIICS

Autorzy tekstu

Uzdrowisko Warszawa: zespół organizatorów