Dizajn to pasja ulepszania. 5 zespołów na start

O tym, czym jest design management, jak wybrać właściwą metodę pracy i dlaczego proste jest lepsze powiedzieli wczoraj uczestnikom warsztatów Paweł Balcerzak i Maciej Sobczak ze studia projektowego INNO + NPD.

Pokazali przykłady swoich prac, skupiając się na procesie powstawania produktu: butelki wina CinCin i marki Well Done Dobre Rzeczy. Opierając się na własnej praktyce powiedzieli co się sprawdza w zarządzaniu dizajnem, a gdzie można spodziewać się raf.

Design management jest zarządzaniem projektowaniem jako procesem, a nie gotowym produktem. „Dialog” produktu z odbiorcą zaczyna się dużo wcześniej niż po opuszczeniu linii produkcyjnej. W tym procesie tak ważna jest rola design managera. To do niego należy stawianie właściwych pytań wszystkim interesariuszom procesu. Bierze też pod uwagę wszelkie dane, które pochodzą od zlecającego. Etap, w którym lista pytań trafia do klienta jest bardzo ważny i dopilnowanie dokumentacji na tym etapie może oszczędzić nam – co Paweł Balcerzak zilustrował przykładem z własnego doświadczenia –  stresu, ale też pieniędzy. Design Manager zarządza relacjami między ludźmi: słucha i porządkuje pracę zespołu. Dobiera też właściwą metodę pracy dla zespołu.
A czym jest dobry dizajn? Tu prowadzący odwołali się do autorytetu. Na poniższym filmie Dieter Rams prezentuje 10 wytycznych dobrego projektowania. Zwróćcie uwagę na ostatni – ale nie najmniej istotny – punkt.

 

Paweł Balcerzak polecił uczestnikom te wytyczne przy projektowaniu czegokolwiek: od domu po wycieczkę zagraniczną. Zwrócił uwagę, że ulepszanie jest nierzadko upraszczaniem. Stąd innowacja nie musi być czymś wymyślnym i skomplikowanym. Prostota jest odkrywcza.

Trzymamy kciuki za proste, innowacyjne pomysły pięciu grup projektowych.

 

Autorzy tekstu

Uzdrowisko Warszawa: zespół organizatorów